Gospodarka

Gospodarka

Portal Biznes.gov.pl zastępuje ceidg.gov.pl

Portale internetowe biznes.gov.pl oraz ceidg.gov.pl to przygotowane przez administrację rządową serwisy informacyjno-usługowe dla przedsiębiorców. Adres ceidg.gov.pl był jedynym miejscem do załatwiania przez internet spraw w centralnym rejestrze działalności gospodarczej. Z kolei Biznes.gov.pl od lat oferuje biznesowi szeroki wachlarz e-usług administracji publicznej. Teraz obie usługi zostaną połączone.

Czytaj więcej
Gospodarka

Pierwszy w Polsce Lohr Railway System działa w Swarzędzu

W terminalu intermodalnym firmy CLIP w Swarzędzu działa pierwszy w Polsce i w tej części Europy, Lohr Railway System. Lohr Railway System to nowoczesna technologia, opatentowana i sprawdzona w eksploatacji, pozwalająca na poziomy załadunek standardowych naczep drogowych na wagony kolejowe, bez konieczności użycia dźwigu. Od kilkunastu lat stosowana jest w transporcie intermodalnym, głównie pomiędzy Francją a Włochami.

Czytaj więcej
Gospodarka

Tarcza dla turystyki

Tarcza turystyczna to kolejna pomoc dla turystyki dotkniętej skutkami pandemii, współprzygotowana przez Ministerstwo Rozwoju. Ma zabezpieczyć kwestię zwrotów pieniędzy za opłacone i niezrealizowane z powodu koronawirusa imprezy turystyczne.

Czytaj więcej
Gospodarka

Mediolan zamawia kolejnych 100 autobusów Solaris Urbino 12 electric

Mediolański przewoźnik ATM zdecydował o zamówieniu kolejnych 100 autobusów elektrycznych od firmy Solaris, realizując kolejną transzę umowy ramowej na 250 pojazdów. Pierwsza partia 40 elektrycznych Urbino z tego ogromnego kontraktu została już dostarczona. Nowo zamówione 100 pojazdów Solaris dostarczy do włoskiej stolicy mody w pierwszej połowie 2021 roku.

Czytaj więcej
Gospodarka

Powstaje nowy, prywatny browar

Nowy, prywatny browar, który rocznie będzie produkować 6 milionów butelek piwa, powstanie w miejscowości Rumianek (gm. Tarnowo Podgórne). Inwestorem jest działający od 2016 roku w Wysogotowie „Browar Za Miastem”.

Czytaj więcej
Gospodarka

Światowa premiera Urbino 15 LE electric

Dzisiaj swoją premierę miał nowy model autobusu elektrycznego w portfolio marki Solaris – Urbino 15 LE electric. To pierwszy autobus elektryczny Solarisa, który jest dedykowany zarówno do przewozów miejskich, jak i międzymiastowych. Autobus będzie znakomitą ekologiczną alternatywą dla modeli spalinowych wykorzystywanych obecnie w segmencie pojazdów międzymiastowych.

Czytaj więcej
Gospodarka

Program Invest Horizon dla technologicznych startupów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zachęca młode firmy technologiczne do udziału w 6. edycji programu akceleracyjnego organizowanego w ramach InvestHorizon. Uczestnicząc w programie młodzi przedsiębiorcy mają szansę na nawiązanie kontaktów z innymi przedsiębiorcami, trenerami oraz z inwestorami. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 listopada 2020.

Czytaj więcej
Gospodarka

Zmiany w podatku VAT

1 października wchodzi w życie kolejna zmiana w sposobie przekazywania deklaracji VAT do urzędu skarbowego. Podatnicy nie będą już musieli przekazywać dwóch podstawowych deklaracji VAT i plików JPK. Obowiązkowy będzie nowy dokument elektroniczny JPK_VAT z deklaracją, składający się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej.

Czytaj więcej