Gospodarka

Gospodarka

Prawo do błędu

Prawo do błędu - nowa reguła, która weszła w życie 1 stycznia 2020 dotyczy osób fizycznych, które prowadzą działalność nie dłużej niż jeden rok. Polega na tym, że taka osoba, jeśli złamie przepisy związane z wykonywaną działalnością, może uniknąć związanych z nimi sankcji lub kar.

Czytaj więcej
Gospodarka

Udany rok Grupy Raben

Wzrostem przychodów zakończyła miniony rok mająca swoją siedzibę na terenie powiatu poznańskiego Grupa Raben, z wynikiem przekraczającym 1,2 mld euro.  Grupa wśród swoich sukcesów wymienia m.in. rozwój europejskiej sieci logistycznej oraz połączeń z Niemcami.

Czytaj więcej
Gospodarka

Solaris i Politechnika Poznańska pracują nad zaawansowanym systemem wsparcia kierowcy

Firma Solaris w konsorcjum z Politechniką Poznańską rozwija zaawansowany system wsparcia kierowców autobusów miejskich, głównie elektrycznych. W ostatnich tygodniach w ramach projektu przed Stadionem Miejskim w Poznaniu przeprowadzone zostały testy, dzięki którym autobus elektryczny będzie w stanie precyzyjnie wskazać kierowcy, jak zadokować pantograf pod stację ładowania.

Czytaj więcej
Gospodarka

Faktury na podstawie paragonu nowe regulacje prawne

Od 1 stycznia 2020 r. można wystawić fakturę na podstawie paragonu, tylko jeżeli paragon zawiera numer NIP nabywcy. Jeżeli sprzedawca wystawi i zaewidencjonuje fakturę, wystawioną na podstawie paragonu, który nie zawiera numeru NIP nabywcy, organ podatkowy ustali temu podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze.

Czytaj więcej
Gospodarka

Pakiet Przyjazne Prawo

Jak co roku dzień 1 stycznia oznacza dla przedsiębiorców sporo zmian w prawie. Nie inaczej będzie i w tym roku. Wystarczy przypomnieć o wchodzących w życie: mikrorachunkach podatkowych czy też regulacjom ograniczającym zatory płatnicze. 1 stycznia 2020 wejdzie też w życie część Pakietu Przyjazne Prawo.

Czytaj więcej
Gospodarka

Zatory płatnicze nowe regulacje prawne

1 stycznia 2020 wchodzi w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Dzięki tej nowelizacji zmienione i doprecyzowane zostaną najważniejsze przepisy dotyczące postępowania z nieuczciwymi kontrahentami, a wierzyciele dostaną dostęp do nowych reguł i rozwiązań, które pomogą odzyskiwać przeterminowane płatności.

Czytaj więcej
Gospodarka

Mały ZUS Plus

Do 8 stycznia 2020 przedsiębiorcy mogą zgłaszać chęć skorzystania z ulgi przy opłacaniu składek ZUS, tzw. mały ZUS Plus. Przedsiębiorcy, którzy zgłoszą się do udziału w tym programie nowe składki będą opłacać od 1 lutego 2020.

Czytaj więcej
Gospodarka

Wielkie wyzwanie Energia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oficjalnie zainaugurowało projekt „Wielkie wyzwanie – Energia”. Wyzwanie polega na opracowaniu kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób. Zwycięzca otrzyma nagrodę: milion złotych.

Czytaj więcej
Gospodarka

Elektryczne Solarisy debiutują w Poznaniu

Pierwsze autobusy elektryczne Solaris Urbino electric, które MPK Poznań zamówiło w grudniu minionego roku, zostały dziś uroczyście włączone do regularnego ruchu liniowego. W inauguracji nowych pojazdów udział wzięli m.in. Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, Wojciech Tulibacki, Prezes Zarządu MPK Poznań oraz Javier Calleja, Prezes Zarządu firmy Solaris Bus & Coach S.A.

Czytaj więcej