Samochodowe aukcje

Co ma zrobić firma ze starymi samochodami, które chce wymienić na nowe? Może je sprzedać na aukcji. Od kilku tygodni w Baranowie koło Poznania firma Carport organizuje aukcje flot samochodowych.

Aukcje flot samochodowych organizowane są w Stanach Zjednoczonych i Europie zachodniej już od kilkudziesięciu lat. Najwięksi gracze na tym rynku sprzedają rocznie kilkaset tysięcy pojazdów. W Polsce dopiero niedawno pojawiły się profesjonalne firmy zarządzające flotami pojazdów (CFM – Car Fleet Management).

Największym problemem dla tych firm jest jednak pozbycie się samochodów swoich klientów. Większość firm co roku wymienia bowiem około 30% swojej floty pojazdów. Firmy zarządzające flotą pojazdów muszą potem pozbyć się tych kilkuletnich, ale ciągle sprawnych samochodów. Z pomocą przychodzi im spółka Carport z Baranowa koło Poznania, która zaczęła organizować aukcje samochodowe.

Pierwsza aukcja odbyła się na początku października. Kolejne zaplanowane są na listopad. W aukcjach po stronie kupujących (licytatorzy) mogą brać udział wyłącznie podmioty gospodarcze zajmujące się zawodowo sprzedażą lub pośrednictwem w sprzedaży pojazdów (w tym dilerzy i komisy samochodowe). Natomiast po stronie dostawców w aukcjach mogą uczestniczyć firmy i instytucje działające na terenie RP oraz innych krajów Unii Europejskiej, w tym: banki, firmy leasingowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, spółki zarządzające flotami oraz inne podmioty posiadające floty samochodowe.

- Carport to platforma stworzona do handlu samochodami pomiędzy firmami nie tylko z Polski, ale i z innych krajów Unii Europejskiej. Zastosowanie systemu aukcyjnego umożliwia uzyskiwanie najbardziej korzystnych cen, zapewnia przejrzystość transakcji oraz dotarcie z ofertą do szerokiego grona klientów branżowych np. komisów samochodowych – mówi Adam Zalaszewski, Prezes Zarządu.

Każdy kupujący dostaje katalog z oferowanymi samochodami. Może też przed rozpoczęciem aukcji obejrzeć pojazd. Sama aukcja wygląda podobnie jak inne tego typu wydarzenia w renomowanych domach aukcyjnych: moment zawarcia transakcji potwierdzany jest uderzeniem młotka.

W planach firma Carport ma otwarcie filii swoich domów aukcyjnych w Warszawie oraz innych dużych polskich miastach. Na początku przyszłego roku pojawi się także możliwość brania udziału w aukcji za pośrednictwem internetu. Po zalogowaniu do systemu klient otrzyma możliwość przeglądania samochodów oraz składania ofert.