Bezrobocie ciągle w dół...

Województwo Wielkopolskie może poszczycić się najniższym bezrobociem w Polsce. Z danych Urzędu Statystycznego wynika, iż na koniec września stopa bezrobocia w Wielkopolsce wynosiła tylko 8,3% i zmalała w ciągu miesiąca o 0,3%.

Pod koniec września 2007 roku w rejestrach urzędów pracy w całym województwie było ponad 117 tysięcy osób. Ich liczba spadła w ciągu ostatniego roku o ponad 32%.

Wśród powiatów wielkopolskich najniższym bezrobociem może poszczycić się powiat kępiński, gdzie stopa bezrobocia wynosi tylko 3,4%. Taki sam zanotowano także w mieście Poznań.

W gminach powiatu poznańskiego stopa bezrobocia na koniec września wyniosła 4,2%. Na dalszych miejscach uplasowały się powiaty: wolsztyński (4,7%), grodziski (5,3%) oraz nowotomyski (5,9%).

Na drugim końcu listy znalazły się powiaty z najwyższą stopą bezrobocia: złotowski (14,6%), kolski (15,8%), wągrowiecki (16,3%) oraz koniński (18,4%).

W Powiatowym Urzędzie Pracy na bezrobotnych czekało w październiku łącznie ponad 1600 ofert pracy, z czego blisko 1300 w mieście Poznań. W gminach powiatu poznańskiego najwięcej miejsc pracy czeka w Kórniku (blisko 100) i Swarzędzu (blisko 60). Żadnej oferty pracy nie było za to z terenu gminy Kleszczewo.

Szczegółowe raporty można znaleźć na: www.stat.gov.pl/poznan oraz na www.pup.poznan.pl