Solaris Urbino w Wenecji

Turyści i mieszkańcy Wenecji już wkrótce będą podróżować po tym mieście autobusami Solaris Urbino 12 electric. Forma Solaris Bus & Coach S.A. otrzymała zamówienie od przewoźnika ACTV SPA Venezia na 30 elektrobusów Urbino 12 electric i infrastrukturę służącą uzupełnianiu energii. Łączna wartość pozyskanego kontraktu przekracza kwotę 20 milionów euro.

Umowa podpisana przez przedstawicieli firmy Solaris z przewoźnikiem ACTV SPA Venezia obejmuje dostawę 30 autobusów elektrycznych Solaris Urbino 12 electric, które użytkowane będą na dwóch wyspach – Lido oraz Pellestrina, na których zastąpią w 100% dotychczasową flotę autobusową opartą na pojazdach z tradycyjnym napędem diesla. Do Wenecji, oprócz samych pojazdów nagrodzonych tytułem ‘Bus of the Year 2017’, dostarczona zostanie infrastruktura niezbędna do uzupełniania energii w postaci dziewięciu szybkich ładowarek pantografowych, sześciu stacjonarnych ładowarek służących do ładowania metodą plug-in, oraz jedna mobilna ładowarka plug-in.

Spełnienie wszystkich wymagań technicznych klienta ACTV Venezia było wyzwaniem, któremu Solaris, lider elektromobilności, nie mógł się oprzeć – skomentował Alberto Fiore, dyrektor generalny Solaris Italy.

W trosce o podniesienie poziomu komfortu i bezpieczeństwa podróżnych, bezemisyjne Solarisu Urbino 12 electric dla przewoźnika ACTV SPA wyposażone zostaną w szereg udogodnień. Wśród nich należy wymienić wydajną klimatyzację, rampę ułatwiającą wejście do pojazdu osobom podróżującym na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi. Na pokładzie nie zabraknie również rozbudowanego systemu informacji pasażerskiej, a także monitoringu wizyjnego, składającego się m.in. z kamer przestrzeni pasażerskiej, kamery cofania oraz kamery do obserwacji pracy pantografu. Producent wyposaży pojazdy ponadto w nowoczesny, dotykowy pulpit kierowcy. Siedzenia przestrzeni pasażerskiej pokryte zostaną zabezpieczającą je przed aktami wandalizmu powłoką antygraffiti. Kolejnym elementem znacząco podnoszącym poziom bezpieczeństwa jest system przeciwpożarowy obejmujący urządzenia wysokiego napięcia, takie jak kontener trakcyjny, sprężarkę powietrza i bojler elektryczny.

Zgodnie z podpisaną z przewoźnikiem ACTV SPA Venezia umową, wszystkie pojazdy wraz z infrastrukturą zostaną dostarczone przed końcem 2020 roku. Nie będą to jednak pierwsze autobusy marki Solaris w Wenecji. Podpoznański producent dostarczył już wcześniej 18 autobusów, w tym 10 o ekologicznym napędzie gazowym (CNG).