Zmiany w stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności

Przedsiębiorców, podatników VAT, czekają zmiany w stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Nowe regulacja prawne wejdą w życie już 1 listopada 2019.

Z punktu widzenia podatników VAT najważniejsze dotyczą:
wprowadzenia obowiązku stosowania split payment dla konkretnych transakcji,
wprowadzenia sankcji i kar dla firm objętych obowiązkowym MPP za niewłaściwe dokumentowanie transakcji lub płacenie poza systemem MPP (np. zwykłym przelewem lub z rachunku prywatnego),
szerszych niż dotąd możliwości wykorzystania środków zgromadzonych na koncie VAT),
zastąpienia odwrotnego obciążenie VAT (stosowane w obrocie tzw. towarami wrażliwymi) obowiązkowym MPP.

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności obejmie sprzedawców i nabywców towarów lub usług wymienionych w załączniku 15 do ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wartość transakcji przekroczy 15 000 zł. Chodzi m.in. o: dostawę płyt, arkuszy, folii i pasów z tworzyw sztucznych, wszelkiego rodzaju wyrobów ze stali, srebra, złota, aluminium, miedzi, elektronicznych układów scalonych, komputerów, dysków twardych, telefonów, telewizorów, aparatów fotograficznych i kamer cyfrowych, części do silników spalinowych, różnego rodzaju odpadów i surowców wtórnych, paliw, a także o usługi budowlane i sprzedaż detaliczną części samochodowych.

Obowiązkowy MPP nie będzie stosowany w transakcjach realizowanych na podstawie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, jeżeli sprzedawcą na dzień dokonania dostawy był podmiot prywatny (niepubliczny).
Transakcje objęte obowiązkowym split paymentem muszą być realizowane przez rachunki rozliczeniowe założone dla działalności gospodarczej, czyli konta firmowe.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy korzystają z konta firmowego od 2018 roku mają utworzone przez swoje banki także konto podatku VAT.

Więcej informacji