Wielkie wyzwanie Energia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oficjalnie zainaugurowało projekt „Wielkie wyzwanie – Energia”. Wyzwanie polega na opracowaniu kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób. Zwycięzca otrzyma nagrodę: milion złotych.

Na konferencji otwarcia w Warszawie zaprezentowano projekt „Podręcznika Uczestnika”. Podręcznik zawiera cały katalog niezbędnych informacji, począwszy od celów Wielkiego Wyzwania, poprzez warunki uczestnictwa, harmonogram, kryteria selekcji, po przebieg finału. Ruszają konsultacje tego dokumentu. Swoje uwagi można zgłaszać do 3 lutego 2020 r.
Zadaniem śmiałków, którzy podejmą Wielki Wyzwanie, będzie doprowadzenie swoich pomysłów do etapu prototypu o określonych w „Podręczniku Uczestnika” parametrach. Każdy z nich musi się składać z siłowni wiatrowej, a więc urządzenia lub zespołu urządzeń przekształcających energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną i podłączonego do niej magazynu energii. Prototypy – zgodnie z projektem regulaminu przedstawionym podczas konferencji – mają być gotowe do jesieni przyszłego roku.
Harmonogram konkursu:
2 grudnia 2019 – konferencja otwarcia
Marzec 2020 – konferencja uczestników
Maj 2020 – zakończenie naboru uczestników
Jesień 2020 – wielki finał.
Komplet informacji
Zdjęcie: Pixabay