Wodorowy autobus Solaris pojadzie do Górnej Austrii

Do miasta Wels w austriackim landzie Oberösterreich trafi napędzany energią elektryczną pochodzącą z wodoru autobus Solaris Urbino 12 hydrogen. Pojazd będzie testowany w ramach unikalnego dla Austrii projektu mobilności Hydro-Motion, który jest efektem współpracy pomiędzy krajem związkowym Górna Austria, miastem Wels, firmami Fronius oraz Solaris, a także dostawcami usług transportowych Wels Linien, SAB Tours i OÖVV.

W austriackiej miejscowości Wels odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano innowacyjny projekt mobilności, który jest w 100% przyjazny dla klimatu. W ramach inicjatywy rządu landu Oberösterreich (LINZ), na liniach miasta Wels testowany będzie autobus wodorowy marki Solaris. Spotkanie, współorganizowane z lokalnym przedstawicielem firmy – Solaris Austria, stanowi symboliczne otwarcie testów tego modelu na terenie Górnej Austrii. Próbne jazdy wodorowego Urbino będą trwały do 20 sierpnia 2021.

„Jestem niezmiernie zadowolona, że wodorowe autobusy Solarisa cieszą się coraz większym zainteresowaniem austriackich przewoźników. Po raz kolejny mamy okazję zaprezentować w Austrii nasz autobus wodorowy. Przyszłość mobilności należy do rozwiązań bezemisyjnych, a technologia wodorowa pozwala na wspaniałe możliwości operacyjne. Zaangażowanie Landu Oberösterreich, odpowiedzialnego za prezentację modelu demonstracyjnego mieszkańcom regionu, jest wspaniałym przykładem aktywnego wpływu na kształtowanie świadomości w zakresie napędów alternatywnych w komunikacji miejskiej” – powiedziała Anna Mejer, Dyrektor Generalny Solaris Austria.

Jazdy testowe pozwolą sprawdzić osiągi autobusu i jego możliwości w rzeczywistej eksploatacji. Dotychczas wykazano, że przy pełnym tankowaniu Solaris Urbino 12 hydrogen może jednorazowo pokonać trasę około 400 km.

Technologia wodorowa to nie tylko rozwiązanie na przyszłość – coraz więcej europejskich przewoźników decyduje się na włączenie Urbino hydrogen do swojej floty. Solaris jest europejskim liderem rozwiązań bezemisyjnych w pojazdach transportu miejskiego. Od 2019 roku, kiedy odbyła się premiera wodorowego modelu Solarisa, zamówienie na autobus złożyli przewoźnicy z Niemiec, Włoch, Austrii, Holandii i Szwecji. Szczególnie w ostatnim czasie, ten nowoczesny i całkowicie bezemisyjny pojazd zyskuje coraz większe uznanie wśród austriackich przewoźników. Pod koniec maja tego roku konferencja w Villach zapoczątkowała testy pojazdu na terenie regionu Karyntia.

Fot. Land OÖ, Wolfsteiner