Wodorowy Solaris na ulicach polskich miast

Najbardziej zaawansowany technologicznie produkt Solarisa: Urbino 12 hydrogen, odwiedza w tym tygodniu kilka polskich miast. Walory i możliwości autobusu wodorowego są prezentowane na ulicach polskich miast, między innymi w Koninie, Poznaniu, ale także w Jaworznie, Krakowie i Włocławku.

Operatorzy komunikacji miejskiej mają możliwość bezpośredniego obejrzenia pojazdu, zapoznania się z jego nowoczesną technologią, jak również odbycia jazdy testowej. Autobusy wodorowe są jedną z rozważanych możliwości w tych miastach, w zakresie inwestycji w rozwój bezemisyjnego transportu publicznego przyszłości.

Urbino 12 hydrogen do wytworzenia energii wykorzystuje zestaw ogniw paliwowych o mocy 70 kW. Wodór zgromadzony jest na dachu pojazdu w pięciu kompozytowych butlach najnowszej generacji. Jedynymi produktami ubocznymi eksploatacji Solarisa Urbino 12 hydrogen są ciepło i para wodna. Pojazdy te nie generują do środowiska absolutnie żadnych szkodliwych substancji. Co więcej, dzięki zastosowanej technologii autobusy Urbino 12 hydrogen zasięgiem są w stanie dorównać pojazdom z napędami konwencjonalnymi.

Transformacja transportu publicznego na zeroemisyjny, czyli najbardziej przyjazny mieszkańcom i środowisku, to cel, który stawiają przed sobą kolejne europejskie miasta. Wprowadzając do portfolio autobus napędzany wodorem, Solaris celnie odpowiedział na to zapotrzebowanie. Z oferty skorzystali już klienci w Holandii, Niemczech, Szwecji oraz we Włoszech, zamawiając łącznie kilkadziesiąt Solarisów napędzanych energią elektryczna z wodoru. Teraz o jego zaletach przekonają się operatorzy transportu publicznego w Polsce.

Źródło: Biuro prasowe Solaris
Zdjęcie: kokpit autobusu Solaris