Dawna fabryka autobusów stanie się bazą dla ciężarówek

Litewska firma transportowa Girteka Logistics przejęła dawną fabrykę autobusów MAN w Sadach koło Poznania. Na blisko 15 hektarach terenu powstanie część administracyjna oraz parking dla ciężarówek.

Litewska Girteka Logistics jest obecna na terenie powiatu poznańskiego od 2019 roku. Wtedy to powstała niewielka filia tej firmy w Komornikach. Teraz litewski przewoźnik przejął zamkniętą 5 lat temu fabrykę autobusów MAN.
Nieoficjalnie wiadomo, iż do nowej bazy w Sadach zostanie „przypisanych” ok. 2 tysięcy zestawów ciężarówek. Ma to związek z wchodzącym w lutym 2022 roku unijnym „Pakietem mobilności”. Zgodnie z nim ciężarówki jeżdżące po Unii Europejskiej będą musiały co 8 tygodni zjeżdżać do kraju zarejestrowania. Dla oszczędności czasu i pieniędzy litewskiej firmie łatwiej utrzymywać bazę koło Poznania, blisko autostrady A2, ok. 100 kilometrów od granicy niemieckiej, niż kilkaset kilometrów dalej na Litwie.
Na potrzeby nowej bazy w Sadach Girteka Logistics chce zatrudnić w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy ok. 5 tysięcy osób. Około 450 z nich będzie pracownikami administracyjnymi i serwisowymi. Pozostałą grupa to kierowcy ciężarówek.

Girteka Logistics powstał w Wilnie w 1996 roku. Aktualnie firma posiada 8 tysięcy ciężarówek i zatrudnia 15 tysięcy kierowców.
Komplet informacji