Rynek deweloperski 2018 opinie

mieszkania 270Rok 2017 był bardzo dobry dla branży deweloperskiej, oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w roku 2016. Zarówno statystyki, jak i prognozy ekspertów na najbliższe miesiące nastrajają pozytywnie.

W ostatnich latach branża mieszkaniowa przeżywa dynamiczny, niesłabnący wzrost, porównywalny jedynie do pierwszego boomu mieszkaniowego z roku 2007. W ubiegłym roku, po raz pierwszy w historii deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 100 tysięcy mieszkań – informował Home Broker. Ponadto, jak podaje Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-grudzień 2017 roku”, w okresie dwunastu miesięcy 2017 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż jeszcze rok wcześniej. – Duża aktywność na rynku nieruchomości powinna się utrzymać, mimo końca MdM. To w żaden sposób nie wpłynie na naszą sytuację, ponieważ Agrobex od lat realizuje strategię długofalowo - mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex. Koniec programu „Mieszkanie dla Młodych” to nie jedyny ważny element rynku deweloperskiego w 2018 roku. Przybywa mieszkań z ofertą „pod klucz”, coraz częściej nabywcy kupują lokale z myślą o inwestycji w wynajem. W aglomeracji poznańskiej widać trend „ucieczki” na tereny podmiejskie. Jak rozwinie się rynek deweloperski w roku 2018?

„Dziś kupuję, jutro mieszkam”

Klienci na rynku nieruchomości doceniają możliwość zakupienia mieszkań „pod klucz”.
– Obecnie klient jest świadomy, że zlecając tę usługę deweloperowi, może liczyć na solidność i dobrą propozycję cenową. Widać to choćby na przykładzie VAT – klient musi zapłacić 23 procent, jeśli jest konsumentem, a na usługi jest 8 procent – mówi Lucyna Jarczyńska z firmy Agrobex. Deweloper proponuje do wyboru trzy pakiety – „Dynamiczny” „Klasyczny” oraz „Natura”, a usługa dotyczy inwestycji Wilczak 20 w Poznaniu, Radosna III w Zalasewie oraz Osiedle Słoneczne w Szamotułach. Kilka pakietów wykończenia to standard, pozwala bowiem dostosować wydatki do zaplanowanego budżetu. Linea Deweloper, w podpoznańskiej Dąbrówce proponuje ofertę Basic oraz Komfort. – Koszt wykończenia „pod klucz” można wliczyć w wartość nieruchomości, tym samym uzyskując kredyt pozwalający sfinansować takie prace – wyjaśnia Adam Wędrychowicz z firmy Linea.

Nieruchomość jako inwestycja

W 2018 roku popularne będzie inwestowanie w nieruchomości, oczywiście przynoszące największy zysk. Z roku na rok rośnie popularność tzw. smart apartamentów, czyli niewielkich lokali o metrażu od kilkunastu do 50 m kw., w których znajdują się: toaleta, aneks kuchenny i przestrzeń do pracy oraz wypoczynku. Największy kompleks smart apartamentów na polskim rynku powstaje w Poznaniu, przy ulicy Nadolnik. – Łącznie będzie 1000 lokali. To propozycja dla klientów „inwestycyjnych”, a stopa zwrotu będzie wynosić 8,1 %. Gwarantujemy też opiekę fachowego operatora, dbającego o smart apartament – informuje Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner, realizującej projekt na Nadolniku.
W tym roku nadal pewną inwestycją nadwyżki kapitału, będzie zakup mieszkania. A trzeba przyznać, że lokal musi być odpowiednio zaprojektowany. Decyduje każdy detal. - Klienci zwracają uwagę na stosunek powierzchni do liczby pokoi. Najlepiej, kiedy kuchnia jest osobno wydzielona – zaznacza Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody, która realizuje osiedle Nowe Ogrody w Poznaniu.

Kochamy przedmieścia

Zarówno aktualnie, jak i w latach ubiegłych, wciąż wzięciem cieszą się mieszkania i domy na przedmieściach. Trend suburbanizacji widoczny jest przede wszystkim w aglomeracji poznańskiej, m.in. w gminach Swarzędz i Dopiewo. W Rabowicach, w gminie Swarzędz, budowlańcy pracują już nad drugim etapem osiedla Zielone Rabowice II. Inwestor, Greenbud Development zdecydował też o rozpoczęciu sprzedaży etapu trzeciego. W Zalasewie, także obok Swarzędza, powstaje kilka kolejnych inwestycji deweloperskich. Planetbud Development buduje Osiedle Kwiatowe. – Przedmieścia są modne, o czym świadczy duże zainteresowanie naszymi inwestycjami. Właśnie rusza sprzedaż mieszkań i domów w II etapie Osiedla Kwiatowego. Nasza oferta sprzedaży wzbogaci się o 60 lokali mieszkalnych o powierzchni od 50 do 114 m kw.– informuje Weronika Potarzycka - Suszka, specjalista z biura sprzedaży Planetbud Development.

Natomiast przy ulicy Kórnickiej KM Building buduje Zalasewo Park. Obecnie na zaawansowanym etapie prac jest pierwszy z 3 budynków wielorodzinnych. Będzie on liczył 36 mieszkań i apartamentów. Deweloper KM Building proponuje przyszłym mieszkańcom lokale o zróżnicowanym metrażu, zarówno mieszkania, jak i apartamenty. Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building zwraca uwagę, że jako deweloper rozwija w zasadzie tylko inwestycje na przedmieściach. Jak zaznacza, takie są potrzeby klientów. - Osiedle Słoneczne w Brodowie niedaleko Środy Wielkopolskiej, a także Rodzinny Zakątek w Błażejewku w gminie Kórnik to strzał w dziesiątkę. Klientów kusi sąsiedztwo lasu oraz dogodny dojazd do Poznania. Swoją wagę ma cena, dużo niższa niż w centrum dużego miasta – argumentuje.
Wśród najczęściej wybieranych gmin ościennych dużych miast, niezmiennie jest też Dopiewo w powiecie poznańskim, gdzie w minionym roku zameldowało się ok. 1700 osób.

- Na terenach podmiejskich budujemy mieszkania oraz domy od 15 lat i wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Trend migracji na przedmieścia jest widoczny. Nie przewidujemy, by to się zmieniło. Tym bardziej, że z roku na rok przybywa inwestycji w infrastrukturę gminną. Dzięki temu mieszkańcy odczuwają jeszcze większy komfort na co dzień – mówi Adam Wędrychowicz z firmy Linea. Deweloper realizuje inwestycje Leśna Polana i Osada Leśna w Dąbrówce oraz rozwija osiedla w Murowanej Goślinie.

- Z pewnością czeka nas interesujący rok, między innymi ze względu na dużą liczbę ofert na rynku. Wzrosła bowiem liczba pozwoleń na budowę, a także samych rozpoczętych inwestycji. Podaż nie maleje, a jest ona odpowiedzią na zapotrzebowanie rynkowe – podsumowuje Agata Nowaczyk, specjalista z biura sprzedaży Ekonbud-Fadom.

Źródło: Mission PR