Deweloperzy i EURO 2012

Organizacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku wiąże się między innymi z budową nowych autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic. Z tych ostatnich cieszą się nie tylko osoby prywatne, ale także deweloperzy. Mieszkańcy nowych podpoznańskich osiedli uzyskają dogodne i szybkie połączenie z centrum.

Jak pokazują doświadczenia państw, które na swoim koncie mają już organizację Mistrzostw, czy Olimpiad, taka impreza to duża szansa na rozwój dla całego kraju. Mistrzostwa Świata czy też Europy, zwłaszcza w piłce nożnej, wiążą się, oprócz licznych dotacji, z promocją miast, budową nowoczesnych obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz dróg i autostrad. – Polscy przedsiębiorcy i inwestorzy z całą pewnością skorzystają z organizacji Mistrzostw w 2012 roku. To duża szansa dla Polski, szansa na nowe inwestycje i ożywienie gospodarki. Tym samym oznacza to, że Euro 2012 powinno przynieść wymierne korzyści każdemu obywatelowi – mówi Szymon Schmidt, wiceprezes PBG Dom.

Droga do Euro

Znanym problemem w naszym kraju jest niedostateczna ilość dróg i autostrad. Większość tych, które są wymagają remontu bądź modernizacji. Za sprawą Euro 2012 kilometrów będzie jednak przybywać. Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury od 16 listopada 2007 r. do 5 lipca 2010 r. podpisano umowy na budowę 1437 km dróg krajowych, w tym na 629 km autostrad oraz 808 km dróg ekspresowych, obwodnic i dużych remontów dróg. Mieszkańcy Poznania i okolic skorzystają m.in. z budowy zachodniej obwodnicy S11. W maju ruszyły prace na drugim odcinku łączącym Rokietnicę i Złotkowo. Droga ekspresowa ma być gotowa do 2012 roku. – Budowa obwodnicy będzie z całą pewnością dużym ułatwieniem dla mieszkańców Rokietnicy. Miejscowość położona jest 18 km od Poznania. Dojazd do centrum miasta był do tej pory dogodny, ale po wybudowaniu drogi S11 będzie jeszcze szybszy - mówi Tomasz Wnuk dyrektor ds. handlowych Kalbud Deweloper – firmy posiadającej swoją inwestycję w Rokietnicy. Gmina bardzo szybko się rozwija. Obecnie liczy ona około 10 tys. mieszkańców.

Droga S11, ale i też przebudowa poznańskich dróg wylotowych (m.in. ul. Bukowskiej) niewątpliwie sprzyja także mieszkańcom gminy Dopiewo. Inwestorzy w Dąbrówce nie ukrywają optymizmu. - Mieszkańcy osiedla Księżnej Dąbrówki będą mieli łatwiejszy dojazd do centrum Poznania i szybki zjazd na autostradę, z którą połączy ich właśnie S11 – mówi dr Piotr Drygas, dyrektor marketingu i sprzedaży Nickel Development. – Z naszego osiedla będzie można szybko dotrzeć do Poznania już nie tylko pociągiem, ale także samochodem, czy autobusem – dodaje P. Drygas.

Remonty pomogą

Oprócz budowy nowych dróg trwają również remonty i modernizacje już istniejących. Mieszkańcy województwa Wielkopolskiego, będą musieli uzbroić się w cierpliwość podczas prac budowlanych, by móc korzystać w przyszłości z jazdy po nowej nawierzchni. Jak wynika z danych Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu na Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 skorzysta m.in. Swarzędz. W gminie, na rok 2010 zaplanowano remont i przebudowę drogi powiatowej Kobylnica - Swarzędz na odcinku Gruszczyn – Swarzędz i ul. Cieszkowskiego w Swarzędzu. Oprócz nowej nawierzchni powstaną chodniki, ścieżki rowerowe, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie. Wyremontowany zostanie most nad Cybiną. Nad rzeką powstanie kładka dla pieszych i rowerzystów. – Swarzędz od lat jest popularny wśród Poznaniaków. Nie brakuje tu nowych inwestycji deweloperskich. Z kolei wszystkie prace remontowe podnoszą standard gminy i zapewniają jej lokatorom większy komfort mieszkania – mówi Anna Tomicka, burmistrz Swarzędza.

Modernizacja trwa również na pograniczu Poznania i Skórzewa. Ruszył remont skrzyżowania Złotowska-Malwowa-Skórzewska. Po ukończeniu prac skrzyżowanie zostanie przekształcone w rondo. Powstaną również ścieżki rowerowe, zatoczki autobusowe oraz chodniki. – Natężenie ruchu w tej okolicy było spore. Po remoncie powinno zwiększyć się bezpieczeństwo na tym odcinku. Z całą pewnością nowe rondo ułatwi życie okolicznym mieszkańcom, którzy unikną stania w uciążliwych korkach – mówi Michał Małaszyński z PBG Dom, manager inwestycji Złotowska 51.

Z remontów skorzysta również gmina Mosina, a w szczególności mieszkańcy małej miejscowości Czapury. Rok 2010 to czas modernizacji drogi łączącej Poznań - Rogalinek w miejscowości Czapury oraz remont drogi Czapury - Gądki w miejscowości Babki.

Organizacja przez Polskę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej z całą pewnością przyspieszyła wiele inwestycji. Skorzysta na tym zarówno Pan Kowalski, jak i cała gospodarka. Bez zysku nie zostaną również deweloperzy. Za sprawą budowy nowych dróg i obwodnic popyt na mieszkania i domy na obrzeżach dużych miast z całą pewnością się zwiększy. Mieszkańcy nie będą już musieli bowiem spędzać wielu godzin w korkach by dotrzeć do swoich posiadłości.

Remont ulicy Bukowskiej