Jednoosobowa rodzina

Jest aktywny, wykształcony i niezależny finansowo. Singiel to osoba, która nie jest już kojarzona z brakiem zaradności i szczęścia. Zatem jednym z kluczowych elementów jego życia jest posiadanie własnego mieszkania, które pozwala na tak ważną w tym wypadku swobodę i samodzielność.

Według danych GUS na 15 mln gospodarstw domowych w Polsce aż 1/3 to gospodarstwa jednoosobowe. Stanowią je osoby samotne z wyboru w wieku od 25 do 40 lat. Badania te wskazują także, że ze względu na niższe koszty stałe, dysponują one kwotą 2 – 3 razy wyższą niż kilkuosobowe rodziny. Dlatego single stają się coraz częściej nie tylko ważnym, ale także wymagającym klientem na rynku nieruchomości. Zdają sobie z tego sprawę deweloperzy, oferując mieszkania przystosowane do ich potrzeb.

Singiel to nie rodzina?

Rok 2011 miał przynieść zmiany w rządowym programie „Rodzina na swoim”, dzięki którym również osoby samotne oraz pozostające w nieformalnych związkach mogłyby skorzystać z państwowego dofinansowania przy zakupie mieszkania. Póki co mamy drugi kwartał, ciągle nie ma ostatecznej wersji poprawek, ale coraz częściej mówi się, że nie będą one dotyczyły włączenia do programu singli.
– Wielu naszych klientów to osoby młode, nie posiadające jeszcze rodziny, rozpoczynające życie zawodowe. Większość z nich chciałaby skorzystać z programu, jednak ostateczna decyzja rządu co do nowelizacji jeszcze nie zapadła, a czas ucieka, w związku z tym mimo wszystko decydują się na zakup mieszkania. Na poznańskim rynku można bowiem znaleźć oferty, które cenowo odpowiadają możliwością finansowym singlom – mówi Łukasz Dutkiewicz, specjalista ds. kredytów hipotecznych Goldenegg.

Dobrze zaprojektowane

Coraz więcej osób stać na zakup mieszkania w pojedynkę i są to zazwyczaj lokale do 40 m kw. Mieszkanie powinno charakteryzować się jak najlepszą funkcjonalnością i to bez względu na metraż. Jednak w przypadku mniejszych powierzchni jest to o tyle ważne, ponieważ każdy kawałek ściany czy podłogi musi być dobrze wykorzystany i starannie zaaranżowany. W takich lokalach dobrze spisują się meble wykonane na wymiar – tak aby wykorzystać wnęki, miejsca pod parapetami na szafki i półki. Warto również pamiętać o właściwym doborze kolorów na ściany, można bowiem dzięki odpowiednim barwom optycznie powiększyć swoje M.
– Mieszkanie dla singli, a więc najczęściej o małym i średnim metrażu, na pewno w większym stopniu muszą stanowić przestrzeń, którą będzie można efektywnie zagospodarować. Wszystko bowiem powinno być zaaranżowane w taki sposób, aby nieruchomość mogła spełniać wiele funkcji – mówi Izabella Łukomska-Pyżalska, wiceprezes Family House.
Mieszkanie dla singla, mimo niewielkiej powierzchni może stać się prawdziwą oazą dla jego mieszkańca. Ważny jest jednak układ i odpowiednia aranżacja, dzięki której można optycznie powiększyć a także nadać mu nowoczesnego designu.